Nejprestižnější seriál cyklistických kriterijních závodů silničních kol v České republice konaných především v unikátním sportovním areálu RAPID Plzeň.

Jedním z dílů seriálu je tradičně i Grand Prix Efisan.

Giant Liga Plzeň

Cyklistické závody silničních kol seriálu GIANT liga

GIANT liga to je tradičně porce více jak 15 závodů, který nemá v ČR srovnání a přiláká vždy i cyklisty z naší špičky silniční cyklistiky. Hlavně ale umožňuje závodit i začínajícím silničním cyklistům z řad dětí a mládeže, protože pořádání cyklistických závodů na silnici se v posledních letech stalo téměř nemožné…

Seriál Giant Ligy startuje především na oválu v Plzni – Doubravce na Lopatárně, ale několikrát zavítá i do Tábora, sportovního areálu Komora a po jednom závodě se jede v Milovicích a v Novém Boru. Jeden ze závodů je 120 kilometrů dlouhý a jede se na kostkách podobně jako slavný závod Paris-Roubaix a závodníci si za něj navíc připočítávají dvojnásobek bodů do GIANT ligy. Díky rozměrům jedinečného asfaltového oválu v Plzni na Rapidu, mohou společně startovat junioři, ženy a muži.

Závodí se obvykle šest měsíců a cyklisté tak mohou od dubna do září pravidelně závodit a testovat svoji výkonnost, třeba před MČR.

Kromě dospělých závodníků nabízí GIANT liga také porovnání sil licencovaným mladším závodníkům z řad mladších a starších žáků a juniorů „ Il sano Cup" pro mladší a starší žáky. Giant Liga tak to je i tradiční soutěž aktivity Bageterie Boulevard prestige. Pro jezdce nad 40 let je připraven NaCesty.cz Cup . Kategorie juniorů soutěží o bílý dres Vittoria Cup a ženy o LIV – SWEEP – Cup. Lídr seriálu se obléká do žlutého dresu SWEEP.

GIANT LIGA a pořadatelé organizují i náborové závody pro děti v kategoriích od 2 -12 let v tradiční HERVIS dětská TOUR složené obyčejně ze 6 závodů, v Plzni v areálu Rapid a dalších městech. Pro vítěze je připraven dres nejlepšího závodníka, který se nedá koupit, ale jen vyhrát.

Grand Prix Efisan 2019

Grand Prix EFISAN – jedenáctý díl GIANT LIGY v Plzni se jel za tropického počasí, kdy teploměr na Rapidu skoro atakoval 37.0 °C. Posledním testem před blížícím se Mistrovstvím ČR se tak otestovali borci jako Martin Boubal, nebo Karel Tyrpekl, který na mistráku jede ještě v kategorii do 23 let.

Sportovní odpoledne na Rapidu odstartovaly žákovské kategorie v IL Sano Cupu na 22 km, kde se z vítězství tentokrát za úmorného vedra radoval Jan Němec (Cykloteam Ostrov), který nasbíral 22 bodů.

Na závodníky tentokrát čekalo táhlé stoupání do cíle, neb se jelo v opačném směru, než jsou zvyklí. Asfalt byl sice pekelně rozpálený, ale jezdcům to vůbec nevadilo.

Závod byl od startu velice rychlý, opět se jednotliví závodníci pokoušeli odskočit od pelotonu a nasbírat pár bodů. Vedro ale nakonec všechny zmohlo.

Když odskočila dvojice Martin Boubal a Karel Tyrpekl, nikdo z pelotonu nezareagoval a po několika kilometrech dojeli tito jezdci skoro celé startovní pole o jeden okruh.

Výraznou postavou byl tentokrát mladík v kategorii junioři Jan Šubrt (Axon sport), který nasbíral neskutečných 7bodů což by mu stačilo na třetí místo v kategorii Elite.

Na prémiích Bageterie Boulevard prestige (soutěž aktivity) jsme mohli vidět velký souboj dvou borců Tomáše Čapka (Topforex Lapierre pro cycling) a Oldřicha Novotného (CT Weber). Nakonec se z puntíkovaného dresu mohl radovat Novotný.

Ženám kralovala Božena Kučerová (Kola-BBM). Juniory vyhrál Jan Šubrt (Axon Sport) a kategorii Masters jezdce nad 40 let Petr Ruman (Cyklo Atom).

Giant Liga Plzeň